بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : یکشنبه, 10 اسفند 1399

اطلاعيه شماره 85 تاريخ: 29/10/1387 هشدار مجدد در خصوص مصرف فرآورده های مورد استفاده جهت رفع سرفه و علائم سرماخوردگی در کودکان

اطلاعيه شماره 85

تاريخ: 29/10/1387

هشدار مجدد در خصوص مصرف فرآورده های مورد استفاده جهت رفع سرفه و علائم سرماخوردگی در کودکان

مصرف فرآورده های مورد استفاده جهت رفع سرفه و علائم سرماخوردگی در کودکان با سن کمتر از دو سال به دلیل خطر ایجاد عوارض شدید و تهدید کننده حیات توصیه نمی شود.

پیرو اطلاعیه شماره 76 مورخ 16/11/1386 مرکز ADR در خصوص هشدار در مورد مصرف فرآورده های مورد استفاده جهت رفع علائم سرماخوردگی و سرفه در کودکان با سن کمتر از دو سال، با توجه به دریافت اطلاعیه های جدید FDA و مرکز فارماکوویژیلانس کانادا مبنی بر تاکید بر اجتناب از مصرف فرآورده های مذکور در کودکان و اقدام داوطلبانه برخی شرکت های سازنده نسبت به درج هشدار عدم مصرف برخی فرآورده های مذکور در سنین کمتر از 4 سال در آمریکا و کمتر از 6 سال در کانادا بر روی برچسب فرآورده،  توجه همکاران محترم را به نکات زیر جلب می نماید:

  1. 1. تجويز آنتي هيستامين ها مانند ديفن هيدرامين، کلرفنيرامين، برم فنيرامين و سيپروهپتادين، دکونژستانها مانند پسودوافدرين و فنيل افرين، ضد سرفه ها مانند دکسترومتورفان و خلط آورها مانند گايافنزين در کودکان با سن کمتر از دو سال توصيه نمي شود و در کودکان با سن کمتر از 6 سال باید با احتیاط کامل و رعایت موارد منع مصرف باشد.  لذا در صورت تجويز فرآورده هاي حاوي اجزاء مذکور جهت کودکان، از قبيل قرص و شربت سرماخوردگي کودکان (حاوي کلرفنيرامين و پسودوافدرين)، شربت ديفن هيدرامين، شربت گايافنزين، شربت دکسترومتورفان پي (حاوي پسودوافدرين)، شربت اکسپکتورانت (حاوي گايافنزين، کلرفنيرامين و پسودوافدرين)، شربت و قرص کلر فنيرامين، قطره بيني فنيل افرين،  شربت و قطره دکسترومتورفان بايد به نکات فوق توجه نمود.
  2. 2. با توجه به اینکه فرآورده های مورد استفاده جهت رفع علائم سرماخوردگی و سرفه ممکن است حاوی بیش از یک ماده مؤثره باشند، در صورت ضرورت به تجویز برای کودکان حتماً نام مواد مؤثره و مقدار موجود در فرآورده جهت تنظيم دقيق مقدار مصرف با توجه به سن و/يا وزن کودک به دقت بررسی شود.
  3. 3. دقت نمایید که در صورت تجویز بیش از یکي از  فرآورده هاي مورد استفاده جهت رفع علائم سرماخوردگی و سرفه، ممکن است مقدار مواد مؤثره مشترک موجود در فرآورده های تجویز شده از حد مجاز فراتر رفته، منجر به مسموميت کودک  شود. لذا از تجويز غير ضروري بیش از یک فرآورده حاوی هر يک از اجزاي مذکور برای کودکان اجتناب نمایید.
  4. 4. فرآورده های مورد اشاره نباید به منظور کمک به خواب کودک و ایجاد حالت خواب آلودگی در وی مصرف شوند.
  5. 5. فرآورده های مورد استفاده جهت رفع علائم سرماخوردگی و سرفه فقط به بهبود علامتی بیماری کمک می نمایند، این فرآورده ها علت ایجاد بیماری را رفع نمی نمایند و در کوتاه نمودن دوره بیماری کودک نیز مؤثر نمی باشند.
  6. 6. به والدین توصيه نمایید که جهت تنظیم مقدار تجویز شده فرآورده برای کودک، از پیمانه یا قاشق های مخصوص اندازه گيري دارو استفاده نمايند و از اندازه گیری مقدار مصرف توسط قاشق های خانگی، به دلیل استاندارد نبودن اندازه آنها، خودداری نمايند.
  7. 7. به والدین تأکید نمایید که فرآورده های مذکور را در محلی دور از دسترس کودکان نگاهداری نمایند.
  8. 8. به والدین اطلاع دهید که مصرف بیش از حد و استفاده نادرست از این داروها می تواند منجر به عوارض جدی و     تهدید کننده حیات مانند افزایش ضربان قلب، گیجی، دپرسیون تنفسی و تشنج در کودک شود.

از همکاران محترم تقاضا مي گردد در صورت مشاهده هر گونه عارضه یا اشتباه دارویی، مراتب را از طريق تکميل فرم هاي زرد و ارسال  به صندوق پستي ۹۴۸-۱۴۱۸۵ و يا از طريق سايت www.fdo.ir ،  نمابر (88890857 ) يا تماس تلفني (4-88923193) به مرکز ADR گزارش نمايند.

 

مركز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته داروها

معاونت غذا و دارو- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان