بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : یکشنبه, 10 اسفند 1399

اطلاعيه شماره ۸6 تاريخ:30/10/1387 هشدار مجدد در خصوص عوارض ناشی از انفوزیون سریع وانکومایسین

اطلاعيه شماره 86

تاريخ: 30/10/1387

هشدار مجدد در خصوص عوارض ناشی از انفوزیون سریع وانکومایسین

واکنشهای حساسیتی از جمله سندرم گردن قرمز یا Red-neck Syndrome از دسته عوارض ناشی از تزریق وانکومایسین  می باشند که تاکنون طی 381 مورد گزارش ارسالی در مرکز ADR به ثبت رسیده ا ند. رعایت مدت زمان انفوزیون حداقل به مدت یک ساعت می تواند منجر به کاهش فراوانی وقوع و یا شدت بروز این قبیل عوارض شود.

پیرو اطلاعیه شماره 66 مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها (ADR) در خصوص انفوزیون وریدی وانکومایسین، به اطلاع همکاران محترم می رساند که این مرکز تا پایان دی ماه 1387، 381 مورد گزارش عارضه متعاقب انفوزیون داروی وانکومایسین دریافت نموده است که در اکثر موارد مربوط به بروز واکنشهای حساسیتی و سندرم گردن قرمز متعاقب انفوزیون این دارو بوده است. از آنجایی که وقوع واکنشهای حساسیتی در اکثر گزارشهای ارسالی توأم با سرعت بالای انفوزیون وانکومایسین بوده است، به منظور پیشگیری و کاهش بروز این قبیل عوارض، توجه همکاران محترم را به نکات زیر جلب می نماید:

1-     تزریق وریدی سریع وانکومایسین منجر به یک عارضه دارویی تحت عنوان سندرم گردن قرمز                              (Red- man Syndrome یا Red- neck Syndrome ) می شود. این عارضه با افت ناگهانی فشار خون  همراه   می باشد که ممکن است شدید بوده و با علائم گرگرفتگی و یا راشهای اریتماتوز یا ماکولوپاپولار در صورت، گردن، قفسه سینه و اندامهای انتهایی فوقانی همراه باشد. همچنین ممکن است تظاهراتی نظیر خس خس وتنگی نفس، آنژیوادم، کهیر و خارش نیز اتفاق افتد. ایست قلبی و تشنج به ندرت رخ می دهد. این عارضه معمولاً چند دقیقه بعد از شروع انفوزیون وانکومایسین شروع  می شود، با این وجود ممکن است حتی تا بعد از اتمام انفوزیون نیز مشاهده شود. موارد نادری از این عارضه با انفوزیون آهسته وانکومایسین نیز گزارش شده است.

 

2-     به منظور پیشگیری از بروز این عارضه، انفوزیون وریدی هر دوز وانکومایسین تا میزان 1 گرم باید حداقل 60 دقیقه به طول انجامد. در صورت مصرف مقادیر بیش از 1 گرم باید مدت انفوزیون بیش از یک ساعت در نظر گرفته شود.

 

3-     در نوزادان و اطفال نیز هر دوز وانکومایسین باید طی حداقل 60 دقیقه انفوزیون شود.

 

4-     توصیه می شود در حین انفوزیون وانکومایسین فشارخون بیمار از لحاظ بررسی افت فشار خون مورد پایش قرار گیرد.

 

5-     توصیه می شود برای بیماران با سابقه ابتلا به Red-man Syndrome ، پیش از شروع درمان با وانکومایسین             آنتی هیستامین تجویز شود و زمان انفوزیون وانکومایسین نیز در این بیماران طولانی تر شود.

از همکاران محترم تقاضا مي گردد در صورت مشاهده هر گونه عارضه یا اشتباه دارویی، مراتب را از طريق تکميل فرم هاي زرد و ارسال  به صندوق پستي ۹۴۸-۱۴۱۸۵ و يا از طريق سايت www.fdo.ir ،  نمابر (88890857 ) يا تماس تلفني (4-88923193) به مرکز ADR گزارش نمايند.

 

مركز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته داروها

معاونت غذا و دارو- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان