بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : چهارشنبه, 25 فروردين 1400

اطلاعيه شماره 91 تاريخ: 12/19/ 1387 احتمال بروز آپلازي خالص گلبول قرمز به دنبال مصرف داروي مايکوفنولات موفتيل

اطلاعيه شماره 91

تاريخ: 1387/12/19

احتمال بروز آپلازي خالص گلبول قرمز به دنبال مصرف داروي مايکوفنولات موفتيل

مواردي از بروز آپلازي خاص گلبول قرمز (Pure Red Cell Aplasia or PRCA) به دنبال مصرف همزمان Cellcept با ساير فرآورده هاي سرکوب کننده سيستم ايمني گزارش شده است که توسط شرکت سازنده نسبت به احتمال وقوع آن هشدار داده شده است.

به دنبال گزارش مواردي از آپلازي خالص گلبول قرمز (Pure Red Cell Aplasia or PRCA) ناشي از مصرف    مايکوفنولات موفتيل در يک مقاله علمي، شرکت داروسازي Roche که سازنده این فرآورده با نام تجاري Cellcept مي باشد، طي نامه اي خطاب به حرف پزشکي، نسبت به وقوع اين عارضه هشدار داده است، Cellcept دارويي است که    به منظور پيشگيري از رد عضو پيوندي در بيماران دريافت کننده پيوند کليه، قلب يا کبد مورد استفاده قرار مي گيرد و   به طور معمول همراه با  سيکلوسپورين و کورتيکواستروئيدها تجويز مي شود.

با توجه به نامه منتشره از جانب شرکت مذکور، توجه همکاران محترم را به نکات زير جلب مي نمايد:

1- مواردي از بروز PRCA به دنبال مصرف همزمان Cellcept با ساير فرآورده هاي سرکوب کننده سيستم ايمني گزارش شده است که مکانيسم وقوع آن تاکنون ناشناخته مي باشد. همچنين تاثير مصرف همزمان فرآورده هاي سرکوب کننده سيستم ايمني در بروز اين عارضه نيز نامعلوم گزارش شده است.

2- PRCA نوعي کم خونی است که وقوع آن ثانويه به نارسايي اريتروپوئیزيس مي باشد. اريتروپوئیزيس، فرآيندي است که طي آن، گلبول هاي قرمز از پيش سازهاي نابالغ آن در مغز استخوان ساخته مي شوند. در این بیماری،            علیرغم وجود مگاکاريوسايت ها و پيش سازهاي گلبول سفيد که معمولاً در سطوح نرمال مي باشند،               پيش سازهاي گلبول قرمز در مغز استخوان غايب هستند. PRCA ممکن است ايديوپاتيک بوده، يا به عنوان تظاهري از يک بیماری زمينه اي بروز نمايد و تقريباً در 5٪ موارد، ناشي از مصرف دارو مي باشد. این نوع         کم خونی، يک بيماري نادر مي باشد که تا سال 1990، تنها 600 مورد از آن در مراجع علمي گزارش شده است.

3- علائم بروز PRCA شامل خستگي، لتارژي و يا رنگ پريدگي غيرطبيعي پوست مي باشد. شدت کم خونی         ایجاد شده مي تواند از خفيف تا شديد، متفاوت باشد. در بيماران مبتلا به کم خونی شديد، علائمي مانند ضعف، تاکي کاردي و ديس پنه بروز مي نمايد.

4-

از همکاران محترم تقاضا مي شود در صورت مشاهده هر گونه عارضه یا اشتباه دارویی، مراتب را از طريق تکميل فرم هاي زرد و ارسال  به صندوق پستي ۹۴۸-۱۴۱۸۵ و يا از طريق سايت www.adrmc.ir ،  نمابر (88890857 ) يا تماس تلفني (4-88923193) به مرکز ADR گزارش نمايند.

در برخي موارد گزارش شده، عارضه PRCA با کاهش دوز يا قطع مصرف Cellcept، بهبود يافته است.                از آنجایی که در بيماران پيوندي، کاهش سرکوب سيستم ايمني ممکن است عضو پيوندي را در معرض خطر       رد پیوند قرار دهد، در صورت تصمیم به قطع مصرف دارو در بيمار دارنده عضو پيوندي، حتماً بايد در خصوص ساير اقدامات درماني پيشگيري کننده از رد پيوند، تدابیر لازم را به کار گرفت.

مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها

معاونت غذا و دارو- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان