بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : چهارشنبه, 25 فروردين 1400

اطلاعيه شماره 96 تاريخ: 26/12/1387 فنی توئین و عوارض شدید پوستی

 

اطلاعيه شماره 96

تاريخ: 26/12/1387

فنی توئین و عوارض شدید پوستی

 

مرکز ADR ، تاکنون، 159 مورد گزارش عارضه ناشی از مصرف داروي فني توئين دريافت نموده است که از ميان عوارض ارسال شده، عوارض پوستي (128 مورد) بيشترين موارد گزارش شده را به خود اختصاص داده اند.

به اطلاع همکاران محترم مي رساند که مرکز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته داروها، تاکنون، 159 مورد گزارش عارضه ناشی از مصرف داروي فني توئين دريافت نموده است. از ميان عوارض ارسال شده، عوارض پوستي (128 مورد) بيشترين موارد گزارش شده را به خود اختصاص داده اند. با توجه به سیر افزايشی گزارشهاي ارسالي از عوارض اين دارو با مصرف شکل خوراکي و تزريقي، توجه همکاران را به نکات زير جلب مي نمايد:

1. 5 تا 10 درصد بیماران مصرف کننده فنی توئین دچار واکنشهای پوستی ناشی از این دارو می شوند. ضایعات پوستی اغلب به صورت شبه سرخک، شبه مخملک یا کهیر بوده و در اکثر موارد همراه با خارش می باشند. لذا توصیه می شود در تشخیص افتراقی، همواره عوارض دارویی را مد نظر داشته باشید، چه بسا تاخیر در تشخیص عوارض ناشی از داروها منجر به پیشرفت عارضه شود.

2. از سایر عوارض پوستی ناشی از فنی توئین می توان به پاپولهای کراتولیتیک، پر مویی، اریتم مولتی فرم، سندرم استیونس جانسون، نکرولیز اپیدرمی سمی و ضایعات شبه قارچی اشاره نمود.

3. در ميان 132 مورد گزارش سندرم استيونس جانسون ناشي از داروها که در مرکز ADR به ثبت رسیده است، داروي فني توئين مسبب 10 مورد از اين موارد بوده که در 1 مورد منجر به مرگ بيمار شده است. همچنين از تعداد 16 مورد نکروليز اپيدرمي سمي ناشي از داروها که به مرکز ADR گزارش شده است، 2 مورد ناشی از مصرف فني توئين بوده است که در 1 مورد منجر به فوت بيمار شده است.

4. فني توئين در بيماران با سابقه واکنش افزايش حساسيتي به اين دارو يا ساير هيدانتوئين ها، منع مصرف دارد. همچنين در مورد بيماران با سابقه واکنش های افزایش حساسیتی نسبت به فنی توئین، بايد احتياطات لازم در خصوص مصرف ترکيبات با ساختمان مشابه ( مانند باربيتوراتها، سوکسينيميدها و اکسازوليدين ديونها) به عمل آید.

5. در صورت بروز راش پوستي در طول درمان با فني توئين، مصرف دارو می بایست قطع شود. چنانچه راش ايجاد شده متعاقب مصرف فني توئين بصورت اکسفولیاتیو، پورپوريک یا ضايعات تاولي باشد و يا در صورت شک به لوپوس اريتماتوز، سندرم استيونس جانسون يا نکروليز اپيدرمي سمي، علاوه بر قطع مصرف دارو، درمان مجدد با فني توئين نبايد شروع شود.

 

 

 

 

مركز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته داروها

معاونت غذا و دارو- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان