بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : جمعه, 17 مرداد 1399

طلاعيه شماره 100 تاريخ: 4/5/1388 داروهاي سرکوب کننده سيستم ايمني و خطر ايجاد عفونت هاي فرصت طلب

اطلاعيه شماره 100

تاريخ: 4/5/1388

داروهاي سرکوب کننده سيستم ايمني و خطر ايجاد عفونت هاي فرصت طلب

 

بيماران مصرف کننده داروهاي سرکوب کننده سيستم ايمني در معرض افزايش خطر ابتلا به عفونت هاي فرصت طلب، مانند فعال شدن عفونت هاي ويروسي نهفته، از جمله نفروپاتي ناشی از BK ويروس می باشند. پایش این عارضه و مداخله زود هنگام گروه پزشکی در این خصوص، امری حیاتی است و ممکن است تنظیم مقدار مصرف داروی تجویز شده برای بیمار ضروری باشد.

به اطلاع همکاران محترم مي رساند که به تازگي labeling داروهاي سرکوب کننده سيستم ايمني به منظور به روز رسانی اطلاعات مربوط به افزايش خطر عفونت هاي فرصت طلب ناشي از مصرف اين داروها، تغيير نموده است.

اين تغيير labeling برمبناي درخواست سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) از شرکت هاي سازنده فرآورده هاي مذکور صورت گرفته است و طی آن بر افزايش خطر ابتلاي بيماران مصرف کننده داروهاي سرکوب کننده سيستم ايمني به عفونت هاي فرصت طلب، مانند فعال شدن عفونت هاي ويروسي نهفته، از جمله نفروپاتي ناشی از BK ويروس، تاکيد شده است. تغيير labeling ذکر شده براي داروهاي سيرولیمويس، سيکلوسپورين، مايکوفنولات موفتيل و مايکوفنوليک اسيد اعمال شده است.

FDA در حال بررسي بيشتر ارتباط ميان نفروپاتي ناشی از BK ويروس و مصرف داروهاي سرکوب کننده سيستم ايمني مي باشد. وقوع نفروپاتي ناشی از BK ويروس در درجه اول در بيماران پيوند کليه مشاهده شده است. نفروپاتي ناشی از BK ويروس مي تواند تا مرحله رد پيوند کليه پيشروي نمايد. پايش اين خطر جدي و مداخله زودهنگام گروه پزشکي در اين خصوص حياتي است و ممکن است تنظيم مقدار مصرف داروي سرکوب کننده سيستم ايمني در اين بيماران ضروري باشد.

 

مركز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته داروها

معاونت غذا و دارو- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان