بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : جمعه, 17 مرداد 1399

اطلاعيه شماره102 تاريخ: 29/3/1389 سفتریاکسون و عوارض کشنده ناشی از آن

اطلاعيه شماره102

تاريخ: 29/3/1389

سفتریاکسون و عوارض کشنده ناشی از آن

 

پیرو اطلاعیه های قبلی مرکز ADR در خصوص عوارض سفتریاکسون و با توجه به ادامه روند افزایشی دریافت گزارش های عوارض شدید، جدی و تهدیدکننده حیات، توجه همکاران محترم را به نکات ذیل جلب می نماید:

1. در میان گزارش های رسیده به مرکز ADR ، داروی سفتریاکسون، با تعداد 1421 مورد گزارش، مسبب بروز بیشترین عوارض به ثبت رسيده در اين مرکز بوده است. هم چنين در ميان موارد مرگ گزارش شده نيز، سفتریاکسون، بیشترین موارد مرگ (51 مورد) را به خود اختصاص داده است. عوارض گزارش شده عمدتا مشتمل بر عوارض پوستی، عوارض گوارشی، تنگی نفس، شوک آنافيلاکسي، واکنشهاي شبه آنافيلاکسي و ایست قلبی- تنفسی مي باشند که در بسیاری از موارد، واکنش ها شدید، جدی و تهدیدکننده حیات بوده اند.

2. از آنجایی که يکي از عوامل موثر بر افزايش وقوع عوارض دارويي، مصرف بي رويه فرآورده در موارد غيرضروري مي باشد، اکیدا توصیه می شود از تجویز اين دارو در مواردی مانند سرماخوردگی و سایر مواردی که از جمله موارد مصرف تأیید شده این فرآورده نیست، جداً خودداری شود. هم چنين تاکيد مي نمايد از جايگزين نمودن فرم تزريقي آنتي بيوتيکها در مواردي که اشکال خوراکي موثر و قابل تجويز مي باشند، جدا پرهيز شود.

3. با توجه به تاثیر سرعت تزريق اين فرآورده بر میزان وقوع و کنترل عوارض ناشي از آن، موکدا توصيه مي شود از تزريق سريع وريدي آن جلوگيري به عمل آمده، انفوزيون وريدي در محلول مناسب حداقل ۱۵ الي ۳۰ دقيقه به طول انجامد.

4. تزریق این فرآورده بايستي صرفاً توسط افراد مجرب، در مراکز مجهز به سیستم احیا انجام گيرد و از تزریق توسط افراد غیر حرفه ای يا در مکانهای غیر از مراکز درمانی مجهز به امکانات احیا جداً خودداری شود.

5. توصیه می شود پیش از تجویز و يا تزريق این دارو در مورد سابقه حساسیت دارويي از بیمار سؤال شود. مصرف سفتریاکسون در بیماران با سابقه حساسیت به سایر سفالوسپورین ها (مانند سفالکسین، سفالوتین، سفیکسیم، سفتازیدیم و...) ممنوع می باشد هم چنين با توجه به حساسیت متقاطع پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها، در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها نيز تجویز اين فرآورده فقط در مواقع بسیار ضروری و با احتیاط فراوان صورت پذیرد.

 

مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها

معاونت غذا و دارو- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان