بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : شنبه, 23 تیر 1403

مقاله ها

خودکشی دستیاران تخصصی پزشکی صرفا وابسته به مسائل اقتصادی نیست

خودکشی دستیاران تخصصی پزشکی صرفا وابسته به مسائل اقتصادی نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: خودکشی دستیاران تخصصی پزشکی صرفا وابسته به مسائل اقتصادی نیست.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد دکتر محمود محمدزاده شبستری همچنین بیان کرد: طبق پژوهشی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخیرا انجام شده است مسائل عاطفی از مهمترین علل شکل گیری افکار خودکشی بوده است.

وی در دهمین جلسه شورای هماهنگی سازمان‌های نظام پزشکی استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی که امروز جمعه 21 اردیبهشت ماه در محل سازمان نظام پزشکی مشهد برگزار شد؛ گفت: اگر چه خودکشی یک پدیده چند وجهی است و علل مختلفی باعث شکل گیری آن می شود اما رفتن به سمتی که حل این معضل را صرفا در گرو حل مسائل اقتصادی ببیند؛ درست نیست. وی همدلی و اتحاد را رمز توفیق در همه‌ی عرصه‌ها به ویژه در حوزه سلامت خواند و گفت: مشکلات صنفی جامعه پزشکی نیز با همدلی و اتحاد رفع خواهد شد. ما نباید بگذاریم تقابلها شکل بگیرد؛ تقابل چه در بستر خانواده و چه در بستر اجتماع زیان آور است و نه تنها منجر به رفع مسائل نمی شود که بر آن خواهد افزود.

وی در خصوص تعرفه خدمات سلامت بیان کرد: پیگیری فراوان کردیم که تعرفه‌ی رشدِ حداقلی مورد انتظار را داشته باشد؛ همکاری‌های خوبی هم شکل گرفت اما سوی دیگر ماجرا به خصوص محدودیت منابع مالی را هم باید در نظر گرفت با توجه به جمیع جهات تعرفه ای وضع شد که پایبندی به آن را پذیرفتیم اما به آن معنا نیست که واقعیتِ عدم تطابق این تعرفه با بهای تمام شده را هم بپذیریم. به هر روی جامعه پزشکی با فداکاریهایی که چه در دوران جنگ و چه در زمان همه گیری کرونا داشته نشان داده است که همیشه در کنار مردم بوده و خواهد بود و ما امیدواریم که دستاوردهای خوب ما در حوزه سلامت و پزشکی حفظ شود.

وی خودپالایشی و خودآلایشی را از اولویت‌های جامعه پزشکی خواند و گفت: اگر چه صنف پزشکی از معدود صنوفی است که به طور کامل تعرفه های ابلاغی و کنترل شده دارد و اگر چه اذعان می‌‌کنیم که نباید واقعیات را نادیده گرفت اما شکستن حرمت و شان پزشکان را توسط افراد محدود را هم نمی‌پذیریم. ما الگوهای بزرگی در جامعه پزشکی داریم که خدمت به مردم را سرلوحه کار و زندگی خود قرار داده اند و تا چنین بزرگانی داریم؛ به آینده امیدوار خواهیم بود.

وی بر ضرورت انسجام در حوزه سلامت و ارتباطات مناسب با دست اندرکاران و متولیان در ارگان‌های مختلف دولتی و خصوصی اشاره کرد و گفت: عدم درک متقابل از یکدیگر باعث ایجاد چالش می‌شود. لذا امیدوارم این جلسات و جلسات بعدی به لطف حضرت حق باعث کاهش زاویه‌ها و اختلاف‌ها شود و منجر به همدلی و همراهی بیشتر مسئولین، دست‌اندر کاران حوزه سلامت و جامعه پزشکی شود.

 

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان