بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : شنبه, 18 آذر 1402

مقاله ها

عبادت به جز خدمت به خلق نیست

نکوداشت؛ روایت زندگی دکتر محمد توحیدی

 

عبادت به جز خدمت به خلق نیست

به نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل به نورجان برافروخت

این بیت شروع سخن استاد دکترمحمد توحیدی است که سال های سال در زمینه تخصصی داخلی و فوق تخصصی ریه به مردم ایران زمین و بالاخص شهر مشهد ارائه خدمت کرده است. بسیاری از بیماران ریوی به خصوص در زمان جنگ درمانشان در شهر مشهد را مدیون این استاد گرانقدر هستند... آنچه پیش روست گذر کوتاهی، به زندگی شخصی و کاری این استاد فرهیخته به روایت خود ایشان است. باشد که با بزرگداشت و نکوداشت نام و یاد اساتید پرتلاش و بزرگی چون دکتر توحیدی بخشی از دین خود را در قبال زحمات و تلاش های آنان را در ارائه خدمات علمی، پژوهشی و درمانی به این شهر ادا کرده باشیم.

دکتر محمد توحیدی هستم

من دکتر محمد توحیدی هستم. سوم فروردین ماه ۱۳۲۶ در شهرستان فردوس خراسان جنوبی در خانواده های فرهنگی متولد شدم. پدر و عمویم هر دو تحصیلات حوزوی داشتند که بعداً به استخدام فرهنگ آموزش و پرورش درآمدند و به معلمی اشتغال داشتند. ابتدای خدمت پدرم در اداره فرهنگ بشرویه از توابع شهرستان فردوس بود و همزمان و هم دوره با استاد فروزانفر بودند که بعدا به فردوس منتقل و خدمتشان در اداره فرهنگ فردوس ادامه پیدا کرد. در آن زمان فرهنگ و اوقاف در هم ادغام شده و تحصیلات حوزوی ایشان را معادل لیسانس به حساب آورده بودند. دوران ابتدایی و متوسطه را تا سطح دیپلم در فردوس گذراندم. بعد از پایان دوره دبیرستان بلافاصله به مشهد آمدم و در مشهد در کلاس کنکور ضیائی که در خیابان ابن‌سینا که روبروی بیمارستان امام رضا(ع) واقع بود ثبت نام کردم در این کلاس‌ها اساتیدی مانند استاد دکتر شریعتی حضور داشتند ایشان در آن زمان ادبیات فارسی را تدریس می کردند.

 

سمیناری سرنوشت ساز

در همان سال در کنکور شرکت کردم و در رشته پزشکی و دندانپزشکی هر دو با رتبه بالایی قبول شدم. با تشویق و راهنمایی پسر عمه خودم که در آن زمان دانشجوی پزشکی بودند و در حال حاضر متخصص رادیولوژی و در آمریکا ساکن هستند رشته پزشکی را انتخاب و به این ترتیب وارد دانشکده پزشکی مشهد شدم. در سال ۱۳۵۱ از دانشکده پزشکی فارغ التحصیل شدم. خب از خدمت سربازی به خاطر اینکه فرزند ذکور منحصر به فرد بودم معاف شده و بلافاصله در درمانگاه سازمان خدمات اجتماعی در شهرستان برازجان استان فارس به عنوان مسئول درمانگاه مشغول کار شدم در همانجا به عنوان پزشک نمونه انتخاب و به مدت دو سال و نیم به خدمتم ادامه دادم. خاطرم هست در تابستان سال ۱۳۵۳ در مشهد سمیناری برگزار شد که در آن شرکت کردم اساتید بزرگ از دانشگاه های مختلف شرکت داشتند منجمله استاد محترم رئیس بخش داخلی دانشکده پزشکی شیراز آقای دکتر فرامرز اسماعیل بیگی که در زندگی من نقش موثری داشتند. ایشان در این سمینار سخنران بودند.

بعد از ختم سمینار با ایشان راجع به دوره رزیدنتی داخلی مشاوره‌ای داشتم و قرار شد برای مصاحبه و امتحان رزیدنتی داخلی به شیراز بروم و به این ترتیب بود که دوره رزیدنتی داخلی را در شیراز شروع کردم. در اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ در رشته داخلی از دانشکده پزشکی شیراز با رتبه اول کشوری قبول شده و فارغ التحصیل شدم اما در خلال تحصیل در شیراز و در دوران رزیدنتی در سال ۱۳۵۶ شمسی معادل ۱۹۷۷ میلادی از طرف بخش داخلی با معرفی استاد دکتر اسماعیل بیگی به ایالت اوهایو کلیولند به عنوان روتیشن و فلوشیپ ریه یک دوره چهار ماهه کار کردم و بعد از بازگشت به شیراز و اتمام دوره رزیدنتی داخلی مجدداً به مدت ۶ ماه به انگلستان رفتم و در بیمارستان سنت توماس لندن در بخش‌های ریه دوره فلوشیپ را گذراندم با بازگشت به شیراز در اول آذر ماه ۱۳۵۸ به عنوان استادیار در دانشکده پزشکی شیراز استخدام و تا آخر سال ۱۳۵۹ در شیراز بودم. از ابتدای سال ۱۳۶۰ به خاطر ازدواج و نزدیک بودن به خانواده تقاضای انتقال به دانشگاه مشهد کردم اما به راحتی اجازه نمی دادند. در نهایت با انتقالم به صورت مامور به خدمت به مدت شش ماه موافقت شد و با پیگیری فراوان پس از آن انتقال دائم گرفتم.

بهترین هدیه خداوند

باید به نقش همسرم در سالهای زندگی مشترکمان نیز اشاره کنم. معترفم که بهترین هدیه خداوند به انسان قرار دادن همراه، همسفر و همسر خوب در مسیر زندگی به آدمی است. من هم چنین هدیه ارزشمندی را در مسیر زندگی از سوی خدا دریافت کردم. ازدواج سنتی داشتم و با همسرم از مسیر خانواده هایمان آشنا شدیم. ایشان در حال حاضر دبیر بازنشسته آموزش و پرورش هستند و سالها به عنوان دبیر فیزیک در دبیرستان های مشهد کار کردند. ماحصل زندگی ما 2 فرزند است. فرزندانی که تربیت، راهنمائی و هدایتشان را در زندگی مدیون همسرم هستم. امروز حاصل موفقیت و کارآمد بودن آنها باعث سرافرازی من و مادرشان است. فرزند دخترم دندانپزشک و متخصص رادیولوژی فک و صورت رتبه سوم کشوری بوده و پسرم رتبه ۱۸ کنکور پزشکی و در حال حاضر پزشک متخصص قلب و عروق است. علاوه بر این فداکاری های همسرم توأم با تشویق و ترغیب ایشان برای من بود که سبب آمادگی برای تدریس دانشجویان و خدمات در عرصه پزشکی و درمان بیماران و مردم عزیز بود و هست.

 

عبادت

باور دارم که عبادت بجز خدمت به خلق نیست و من در این سال‌ها تمام تلاشم را به کار بستم تا خدمتگزار خوبی برای مردمم باشم. حدود سال ۱۳۶۰ در مشهد در بیمارستان قائم در گروه داخلی رشته فوق تخصصی ریه شروع به کار کردم. مشوق من در آن موقع استاد محترم آقای دکتر فرید حسینی و مرحوم آقای دکتر اصفهانی زاده بودند معاونت محترم دانشگاه مرحوم استاد آقای دکتر یحیی نوروزبیگی که در انتقال دائم من به نقش به مشهد نقش عمده داشتند نیز خیلی به من کمک کردند.در آن موقع در رشته‌ی فوق تخصصی ریه در مشهد 5 نفر بودند بیماران بستری و سرپایی مشاوره‌ها تدریس فیزیولوژی و فیزیوپاتولوژی ریه برای دانشجویان و اینترن‌ها و رزیدنت‌ها انجام اقدامات تشخیصی پروسیجری ریه را به عهده داشتم در سال‌های جنگ تحمیلی این خدمات در معیت اساتید محترم دکتر فرید حسینی و مرحوم دکتر اصفهانی زاده ادامه داشتند تا این که استاد آقای دکتر مهدی کشمیری فوق تخصص ریه از کانادا به مشهد آمدند. حضور ایشان فرصت بسیار مغتنمی برای همه ی ما و پزشکان شهر بود. در سال 1371 پذیرش دستیار فوق تخصصی ریه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد رسما مصوب و شروع شد و از آن زمان پزشکان زیادی موفق به اخذ فوق تخصص ریه در دانشگاه مشهد شدند. پزشکانی که بسیاری از آن‌ها اینک در دانشگاه‌های مختلف ایران در سطوح استاد دانشگاه و استادیار مشغول خدمت هستند. من هم در سال 1372 وارد دانشگاه شدم و در نهایت در سال 1384 به درجه استادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نایل شدم. اسفند ماه سال 1396 به عنوان استاد پایه ۳۷ بازنشسته شدم و تا آخر سال ۱۳۹۸ تدریس و همکاری با دانشگاه را ادامه دادم.

علاقه به کار

عمر مثل برق و باد می‌گذرد در حرفه پزشکی بخش بزرگی از زمان و عمر یک پزشک به ارائه خدمت به مردم سپری می‌شود. بنابراین اگر کسی پزشکی را انتخاب کرد باید شغلش را دوست داشته باشد. علاقه به کار در پزشکی خیلی مهم است البته این موضوع برای هر کار و رشته ای مصداق دارد اما تاکید می‌کنم در پزشکی این علاقه نقش بسیار بسیار بزرگ‌تری دارد. اگر علاقه و عشق در پزشک وجود نداشته باشد. قادر به ادامه کار نخواهد بود علاقه است که سبب می شود خدمات شایسته‌ای را بتوان به بیماران ارائه داد و رضایت آنها را که همان رضایت خداوند است فراهم کرد. پزشک با علاقه و انگیزه موفق است و به جز این راهی برای توفیق در درمان و ارائه خدمات درمانی از سوی پزشک به مردم وجود ندارد... بر خود وظیفه می دانم که از سه نفر که بعد از پدر مرحومم به عنوان راهنما و الگوی من بودند نام ببرم و یاد آنها را همیشه گرامی بدارم. نخست آقای دکتر پرویز، پزشک متخصص رادیولوژی که در راهنمایی من در انتخاب رشته پزشکی موثر بودند و خود از پزشکان موفق این رشته در آمریکا هستند؛ دوم استاد ارجمند آقای دکتر فرامرز اسماعیل بیگی که رئیس بخش داخلی دانشکده پزشکی شیراز بودند و استاد و راهنمای من بودند؛ سوم استاد محترم آقای دکتر امین رستگار نفرولوژیست استاد دانشکده پزشکی شیراز و استاد بازنشسته دانشگاه یوتا در آمریکا؛ از خداوند بزرگ طول عمر با عزت این اساتید برجسته را آرزومندم.

 

زگهواره تا گور دانش بجوی

از کلیه همکاران و دانشجویان رزیدنت ها و فلو های فوق تخصص ریه که از نظر علمی و اخلاقی همیشه و در همه حال توانستم از یکایک آنها مسائل زیادی را بیاموزم و یا آموزش بدهم سپاسگزارم و همینطور از بیماران ارجمندی که در حد توان سعی کردم خدمتی را که شایع به آنها باشد ارائه دهند و در این راه همواره با یاد خداوند و مدد حق طلب شفا و درمان آنها را انجام دادند تشکر ویژه دارم خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

 

 

زندگی کاری و حرفه ای استاد دکتر محمد توحیدی در یک نگاه

پزشک فوق تخصص ریه در مشهد

استاد دانشگاه به مدت 20 سال

عضو حیرت ممتحنه ارتقای تخصصی دانشگاه به مدت 10 سال

عضو هیئت ممتحنه ارتقاء تخصصی دانشگاه ها به مدت ۱۰ سال

عضو هیئت ممیزه دانشگاه از سال ۱۳۷۳ تا سال ۱۳۹۳

مسئولیت بخش توراکس بیمارستان قائم

مدیر گروه فوق تخصصی ریه

عضو هیئت منتخب دانشکده پزشکی قائم

عضو هیئت اجرایی گروه داخلی

عضو کمیته های مختلف بیمارستان قائم

پزشک نمونه منتخب اداوار مختلف از سوی دانشگاه علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی مشهد، سازمان نظام پزشکی کشور، سازمان تامین اجتماعی، کمیته امداد و...

مشاور تخصصی علمی سازمان نظام پزشکی و تامین اجتماعی

استاد راهنمای بیش از ۳۵ پایان نامه در سطح پزشکی عمومی پایان نامه تخصصی و فوق تخصصی

ارائه حدود ۱۰۰ مقاله معتبر علمی به زبان فارسی و انگلیسی

x

 

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان