بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : شنبه, 18 آذر 1402

مقاله ها

155 مرکز مداخله‌گر در امر درمان در مشهد پلمپ شدند

155مرکز مداخله‌گر در امر درمان در مشهد پلمپ شدند

معاون فنی ، نظارت و آموزشی سازمان نظام پزشکی مشهد از پلمپ 155 مرکز مداخله‌گر در امر درمان طی یک سال و نیم اخیر در مشهد خبر داد.

دکتر بیتا میرزائی، با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکی محافظ حقوق جامعه پزشکی و مردم بوده و در مسیر حفظ و ارتقاء سلامت عمومی تلاش می‌کند؛ افزود: باید از آسیب ها در این حوزه جلوگیری کرده و با جریاناتی که به سلامت عمومی صدمه می‌ز‌نند، برخورد کنیم.

وی ادامه داد: کارگروهی به نام کارگروه برخورد با مداخله‌گران از آذر ماه سال 1400 تشکیل شد و با همکاری و تعامل بین بخشی تاکنون موفقیت‌های خوبی در این زمینه داشته‌ایم. از شروع بازدید‌های رسمی این کارگروه تاکنون حدود 155مرکز مداخله‌گر پلمب شده‌اند که عمدتا زمینه‌های فعالیت غیرمجاز آن‌ها در لیزر، تزریق ژل و بوتاکس یا دخالت در امور طب سنتی بوده و حتی مراکزی هم وجود داشت که اعمال جراحی زیبایی غیرمجاز انجام می‌دادند. باید توجه داشت که کلیه‌ی این اعمال صرفا باید توسط پزشک دوره دیده انجام شود.

معاون فنی، نظارت و آموزش سازمان نظام پزشکی مشهد تصریح کرد: یکی از چالش‌هایی که در این مسیر با آن مواجه شدیم؛ چالش فرهنگی است. ما این مراکز مداخله‌گر را رصد و کشف کرده و با آن‌ها برخورد می‌کنیم اما می‌بینیم که تعداد این مراکز هنوز زیاد است و این تعداد زیاد به دنبال مشکلات اقتصادی و نیز تقاضایی که وجود دارد، شکل گرفته است. رسانه اینجا بازوی کمکی ما است؛ باید به شکل گیری تعاریف مختلف از زیبایی کمک کنیم. فاجعه بار است که جوانان ما اعتماد به نفس و هویت خود را تنها و تنها در زیبائی ظاهری جستجو کنند. متاسفانه افرادی به این جراحی ها و اعمال زیبائی اعتیاد پیدا کرده و هنوز عوارض عمل قبلی بهبود نیافته دنبال عمل بعدی هستند. در صورتی که مشاوره روانپزشکی برای این موارد از ضروریات است. متاسفانه سوداگران هر جا بازار و تقاضایی شکل بگیرد برای انتفاع مالی خود و لو به قیمت بازی با سلامت و جان مردم، ورود پیدا می کنند و برخی هموطنان ما نیز تحت تاثیر همین جو و فرهنگ و لو به بهای آسیب به سلامت خود برای انجام اعمال زیبائی به دام مداخله گران می افتند.

دکتر میرزائی اضافه کرد: یکی دیگر از چالش‌های موجود، آموزش است سازمان نظام پزشکی مشهد، در حال حاضر به امر مداخله‌گری در آموزش ورود پیدا کرده است. در واقع آموزشهای غیرمجاز به افراد فاقد صلاحیت( غیرپزشک) نیز از معضلات موثر در ترویج مداخله گری در درمان است؛ سازمان نظام پزشکی برنامه ریزی کرده تا به این موضوع نیز رسیدگی شود.

معاون فنی، نظارت و آموزش سازمان نظام پزشکی مشهد در پاسخ به سوالی در خصوص کاهش نرخ خدمات زیباییِ پزشکی برای مقابله با مراجعه مردم به مراکز غیر مجاز، عنوان کرد : نرخ پایین این خدمات به نیاز القایی به خدمات زیبایی کمک کرده و این فرهنگ را در جامعه گسترش می‌دهد. با کاهش سطح دسترسی به این عمل‌ها و افزایش هزینه آن‌ها می‌توان به تصحیح این فرهنگ کمک کرد. باید بستر را طوری فراهم ساخت که انجام این عمل‌ها در جامعه محدود به موارد ضروری شود. ارزان ارائه دادن این خدمات یک سیکل معیوب به‌وجود خواهد آورد و قطعا مداخله گرانی خواهند بود که پایین تر از هر نرخ مصوبی به سوداگری خود ادامه دهند.

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان