بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : شنبه, 18 آذر 1402

مقاله ها

جامعه پزشکی بر سر پیمان خود با مردم ایستاده است

 

جامعه پزشکی بر سر پیمان خود با مردم ایستاده است

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد، گفت: جامعه پزشکی همواره ثابت کرده که بر سر پیمان خود با مردم ایستاده است.

دکتر علیرضا صداقت، در مراسم تقدیر از پزشکان مشهدی برگزیده سال 1402 ضمن تبریک روز پزشک به جامعه پزشکی ، بیان کرد: سیاست گذاری‌ها در عرصه نظام سلامت بایستی بر مبنای این شعار وزین پایه ریزی شود که بیمار جز رنج بیماری ، درد دیگری نداشته باشد. اما این مهم زمانی محقق می شود که درمانگر نیز بجز درمان بیمار دغدغه دیگری نداشته باشد . متولیان نظام سلامت گاه اتفاقات اسفناکی را در عرصه سلامت رقم زده اند . طرح تحول نظام سلامت با آن شعارهای اولیه چه قدر موفق بود؟! نسخه نویسی الکترونیک که یک الگوبرداری ضعیف و حداقلی از پرونده الکترونیک بود و تبدیل به نسخه پیچی الکترونیک شده، طرح دارویار، طرح پزشک خانواده ‌‌و نظام ارجاع در همین اواخر تا چه حد کارشناسی شده و علمی حرکت کرده است؟! اینها سوالاتی هستند که باید به آنها پاسخ داده شود.

وی با اشاره به اهمیت در نظر گرفتن جایگاه مردم و درمانگران در کنار یکدیگر بیان کرد: طرح های دستوری و حاکمیتی به نتیجه نخواهد رسید تا زمانیکه در اهدافِ طرح‌های سلامت، جایگاه واقعی درمانگران را لحاظ نکنیم. زمانی بیمار جز رنج بیماری درد دیگری را تجربه نخواهد کرد که درمانگران نیز جز درمان دغدغه‌ی دیگری نداشته باشند و این مهم جز در سایه‌ی اجرای طرح های علمی، هماهنگ و کارشناسی شده حاصل نخواهد شد.

وی با اشاره به مسائل و مشکلات فراروی جامعه پزشکی گفت: ترک فعل و عدم التزام به قانون در تعرفه گذاری منجر به گسترش فقر در جامعه پزشکی شده است؛ وضعیت پرداختی‌ بیمه های پایه به عنوان خریداران خدمت نیز فشار مضاعفی را همزمان به مردم و جامعه پزشکی وارد کرده است. در این میان صحبت از تسهیل صدور مجوز کسب و کار در حوزه پزشکی تقویت شده و اولویت قلمداد می شود در حالی که انچه که لازم است بیشتر به آن توجه شود تسهیل تداوم کسب و کار در حوزه سلامت و در میان جامعه پزشکی است. دکتر صداقت با گلایه از هجمه‌های ‌گوناگون علیه جامعه پزشکی بیان کرد: این هجمه های ناروا رمق و توان باقی مانده از جامعه پزشکی را گرفته و حکم تیر خلاص بر پیکره‌ی درمان و درمانگری دارد. در موسم مالیات در جلسات با مدیران مالیاتی بر اساس مستندات، پزشکان در زمره خوش حساب‌ترین مودیان مالیاتی معرفی می شوند اما در همین موسم تیتر نخست رسانه‌ها فرار مالیاتی پزشکان را را مطرح می کند ! متاسفانه این روزها شاهدیم با موضوعاتی مانند مهاجرت پزشکان، تغییر شغل پزشکان و حتی صلاحیتهای حرفه ای جامعه پزشکی را مورد هجمه قرار می‌دهند ، غافل از اینکه این مسائل معلول هستند و بایستی در صدد جست و جو و رفع علل آن بود .

رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی های خراسان رضوی گفت: حال جامعه پزشکی خوب نیست؛ بارها به متولیان سلامت گفته ایم تنها راهی که باقی مانده است تا اعتماد به جامعه پزشکی بازگردد ؛ پرهیز از طرح های خلق الساعه و غیر کارشناسی است و در کوتاه مدت نیز چاره ای جز اصلاح تعرفه های خدمات سلامت وجود ندارد. تقویت بیمه های پایه جهت انجام تعهدات شان ضروری است تا فشار از روی مردم و جامعه پزشکی برداشته شود. همان طور که اشاره کردم جامعه پزشکی همیشه ثابت کرده است که علی رغم همه ی مشکلات و مسائل بر سر پیمان خویش با مردم ایستاده و خواهد ایستاد.

دکتر علیرضا صداقت در پایان ضمن آرزوی توفیق برای جامعه پزشکی به ویژه جامعه پزشکی مشهد و خراسان رضوی بخشهایی از سوگند نامه پزشکی را قرائت کرد و گفت: من شرافت و حيثيت پزشكي را از جان و دل حفظ خواهم كرد. همكاران من برادران و خواهران من خواهند بود؛ دين، مليت، نژاد، عقايد و موقعيت اجتماعي هيچگونه تأثيري در وظايف پزشكي من نسبت به بيمارانم نخواهد داشت و و هيچگاه معلومات پزشكي ام را برخلاف قوانين بشري و اصول انساني به كار نخواهم برد...

گفتنی است؛ مراسم تقدیر از 34 پزشک برگزیده سال 1402 ، جمعه شب مورخ سوم شهریور ماه جاری، با حضور رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رئیس و اعضاء هیئت مدیره و معاونین و مدیران نظام پزشکی مشهد، پیشکسوتان جامعه پزشکی و روسای ادوار نظام پزشکی و دانشگاه و روسا و دبیران انجمن های علمی تخصصی بعنوان نمایندگان رشته های مختلف جامعه پزشکی ... برگزار شد.

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان