بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : پنج شنبه, 08 خرداد 1399

مقاله ها

تلاش برای پرداخت معوقات 6 ماهه اول امسال کارکنان و پرسنل بیمارستانی تا دو ماه آینده

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه ما توانستیم هزینه های سلامت را کنترل کنیم و هزینه های سلامت را ارزان سازی کنیم، اظهارداشت، گفت: معتقد هستیم هنوز پولی که مجموع دولت و بیمه ها در حوزه سلامت هزینه می کنند نسبت به کشورهای همسطح خودمان، کمتر است، ولی هزینه ای که مردم می دهند نسبت به کشورهای هم سطح بیشتر است، بنابر این هر اصلاحی که صورت می گیرد باید در حوزه ای باشد که پرداختی از جیب مردم کمتر شود.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری این هفته گفت: یکی از اهداف طرح تحول سلامت کاهش پرداختی از جیب مردم در بخش درمان بود که در برنامه ششم به زیر ۲۵ درصد خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در چهار سال قبل از اجرای طرح تحول سلامت، متوسط پرداختی از جیب مردم ۵۴.۳ درصد بوده است، ادامه داد: با اجرای طرح تحول سلامت بعد از پنجاه سال، پرداخت از جیب مردم به زیر ۴۱ درصد رسید.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: در سال ۹۵، میزان پرداختی از جیب مردم به زیر ۳۷.۷ درصد رسیده است که در نهایت مجموع خانوارهای ایرانی در این سال ۱۵ هزار میلیارد کمتر از جیب پرداخت کرده اند یعنی هر ایرانی، ۲۲هزار و ۶۰ تومان کمتر در حوزه سلامت پرداخت کرده است.

وی افزود: اگر منابع پایدار برای طرح تحول سلامت، بیمه ها، و وزارت بهداشت تامین نشود ما در حفظ دستاوردهای طرح دچار مشکل خواهیم شد و پرداختی از جیب مردم ممکن است افزایش یابد.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: با اقدامات مناسب صورت گرفته حدود دو هزار میلیارد تومان منابع به سیستم دارویی در حال تخصیص است و تلاشمان بر این است که معوقات کارکنان و پرسنل بیمارستانی تا پایان شهریور ماه را تا دو ماه آینده پرداخت کنیم تا فقط شش ماه تاخیر داشته باشیم.

دکتر حریرچی در خصوص بهداشت بیمارستان های دولتی و بازسازی بیمارستان های فرسوده گفت: در مورد نظافت بیمارستان ها و تجهیزات بهداشتی در اتاق عمل، آزمایشگاه، سی سی یو، آی سی یو، بخش های نوزادان و مکان هایی از این قبیل، تاکید می کنم که کاملا مطابق با استانداردهای روز دنیا اقدامات بهداشتی صورت می گیرد، اما ممکن است به دلیل کمبود منابع و کمبود نیروی انسانی در حوزه خدماتی و عدم همکاری مراجعین به مراکز درمانی در مکانهای پر رفت و آمد و شلوغ مثل اورژانس در رعایت بهداشت در این محیط ها مشکلاتی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه در بیمارستان ها کمبود نیروی خدماتی داریم، خاطرنشان کرد: در مورد بازسازی بیمارستان های فرسوده، علی رغم اینکه در راستای طرح تحول سلامت، ۲۴ هزار تخت بیمارستانی جایگزین تخت های فرسوده و یا تخت جدید بیمارستانی ایجاد شده است اما هنوز کمبود تخت داریم.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: راهکار اصلی، افزایش تعداد تخت بیمارستانی است، چرا که تخت های فرسوده فاقد ارزش مقاوم سازی و بهسازی هستند.

وی با اشاره به اینکه هر تخت بیمارستانی، ۷۰ تا ۱۲۰ متر مربع نیاز به فضا دارد، گفت: این طرح توسط برخی از بیمارستان ها جهت کمک به شرایط معنوی بیماران به صورت خودجوش در حال انجام است اما توسط ستاد وزارت بهداشت انجام نمی شود.

دکتر حریرچی گفت: مطابق با فرهنگ ملی و مذهبی مان باید از بیماران در این مورد حمایت شود و این حمایت معنوی مورد تایید است.

وی گفت: قسمتی از منابع که البته رقم درشتی نیست، از محل اوراق خزانه اسلامی به حوزه سلامت اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه باید دستاوردهای عظیمی که در ارائه خدمات سلامت در طی چهار سال گذشته داشته ایم را حفظ کنیم، اظهارداشت: در حال حاضر تخت های جدید که به مرحله بهره برداری رسیده است را نمی توانیم به دلیل ‌کمبود نیروی انسانی راه اندازی کنیم و در حال حاضر برای ۱۶ هزار نیرو از سوی سازمان امور استخدامی مجوز گرفته ایم.

دکتر حریرچی گفت: نوع هزینه نظام سلامت، جاری و روزمره است و ما نگران این هستیم که منابع لازم برای سرمایه گذاری های عظیمی که داریم را نتوانیم تامین کنیم.

وی ادامه داد: در راستای طرح تحول سلامت، تعداد پزشکان تمام ‌وقت را به ۵۱ درصد رساندیم که این‌میزان قبل از طرح تنها ۱۷ درصد بوده است.

وی افزود:۵۰ درصد ویزیت های سرپایی در مراکز دولتی و ۴۲ درصد در مراکز خصوصی است.

دکتر حریرچی تصریح کرد: در هر نظام اقتصادی، صرفه جویی بیشتر و استفاده بهینه از منابع انسانی امکان پذیر است اما هر کدام از اینها نیاز به الزامات و تغییراتی را دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از الزامات مدیریت منابع در حوزه سلامت، پزشک خانواده است چرا که از مراجعه و فشار به متخصص و بیمارستان ها جلوگیری می کند اما اینکه در فرهنگ ما چقدر امکان پذیر است مهم است.

 وی با بیان اینکه ما توانستیم هزینه های سلامت را کنترل کنیم و هزینه های سلامت را ارزان سازی کنیم، اظهارداشت: معتقد هستیم هنوز پولی که مجموع دولت و بیمه ها در حوزه سلامت هزینه می کنند نسبت به کشورهای همسطح خودمان، کمتر است ولی هزینه ای که مردم می دهند نسبت به کشورهای هم سطح بیشتر است، بنابر این هر اصلاحی که صورت می گیرد باید در حوزه ای باشد که پرداختی از جیب مردم کمتر شود.

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان