بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : سه شنبه, 04 آبان 1400

مقاله ها

پرسنل و کادر درمان بخش خصوصی اولویت اول هستند، آن‌ها واکسن نزده‌اند!


دکتر امیر صدری
نظام سلامت ایران در بخش درمان بر دو پایه اصلی استوار است: بخش دولتی و بخش خصوصی

همه دست اندرکاران و فعالان حوزه سلامت می‌دانند که در تمام حوزه‌های سلامتی نقش بخش خصوصی تا چه حد عمده است.
در شهر تهران ده‌ها هزار مطب و دفتر کار مشغول ارائه خدمت به مراجعان و بیماران هستند. هزاران فوق تخصص ریه، متخصص داخلی و عفونی و طب اورژانس و پزشک عمومی مستقیم در حوزه کرونا، و هزاران پزشک عمومی و متخصص، دندانپزشک و داروساز و رشته‌های دیگری نظیر علوم آزمایشگاهی و تصویربرداری پزشکی و فیزیوتراپیست و تغذیه و فعالان حدود چهل رشته تخصصی در تمام حوزه‌های تشخیصی و درمانی دیگر مشغول به کار هستند.

خوشبختانه تقریبا تمامی اعضای سازمان نظام پزشکی به همت سازمان و با همراهی معاونت بهداشتی وزارت و دانشگاه‌های علوم پزشکی واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، اما باورنکردنی است که پرسنل و کادر درمانی همکار این اعضا تاکنون واکسینه نشده‌اند. این در حالی است که براساس سند ملی دستیاران و پرسنل درمان در اولویت اول واکسیناسیون هستند(و مشاغل دقیقا مشابه آن‌ها در حوزه دولتی مدت‌ها است دوز دوم واکسن خود را هم دریافت کرده‌اند).

روند اجرایی این کار این گونه بوده که ثبت نام برای واکسیناسیون پرسنل و کادر درمان در شهر تهران توسط سازمان نظام پزشکی انجام و تزریق توسط سه دانشگاه‌ علوم پزشکی سطح شهر تهران انجام شود. ثبت نام انجام و فهرست‌ها برای هر سه دانشگاه سطح تهران ارسال شده است اما تزریق توسط دانشگاه‌های سه گانه انجام نمی‌شود. چرا؟ کسی پاسخ این سئوال را نمی‌داند.

می‌دانید دستیار اول دندانپزشکی که باید کنار دست دندانپزشک یا حتی جلوتر از او کار دندان فرد بیمار را انجام دهد و هنوز واکسینه نشده چه حالی دارد؟ یا دستیار فوق تخصصی ریه که کار اسپیرومتری را انجام می‌دهد، یا منشی متخصص عفونی که در تمام روزها فقط و فقط با بیماران کرونایی سروکار دارد، یا دستیار فیزوتراپیستی که کاملا مستقیم تماس بسیارو نزدیک با بیماران دارد، یا پرسنل علوم آزمایشگاهی که هر روز از ده‌ها بیمار نمونه می‌گیرد، یا کادر تصویربرداری که هر روز ده‌ها بیمار را روی دستگاه حالت می ‌دهد تا سی تی اسکن شوند. همه این‌ها و ده‌ها شغل دیگر هنوز دوز اول واکسن خود را دریافت نکرده‌اند و هر روز هم شاهد این هستند که اولویت‌های بعد از آن‌ها در سند ملی واکسیناسیون(مثل معلمان و راننده تاکسی‌ها و کارمندان بانک‌ها و کارگران میادین میوه و تره‌بار و ... ) جزو اولویت‌ها قرار می‌گیرند و واکسینه می‌شوند.

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان