بسم الله الرحمن الرحیم
امروز : سه شنبه, 04 آبان 1400

مقاله ها

هشدار نسبت به هم زمانی شیوع آنفلوانزای فصلی و کرونا

دکتر شروین شکوهی
رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم
هشدار نسبت به هم زمانی شیوع آنفلوانزای فصلی و کرونا

ما باید پیش از رسیدن فصل سرما و بیماری های بخصوص آن باید آماده باشیم و تامین واکسن آنفلوانزا به خصوص برای کادر درمان و گروه های پرخطر ضرورت دارد. مقایسه ای از وضعیت رعایت پروتکل ها در سالی که گذشت با پاییز و زمستان پیش رو گواه این مهم است که احتمال شیوع آنفلوانزا امسال بیشتر است.

آنفلوانزا یک عفونت ویروسی، مسری و شایع است، این بیماری، به خصوص برای کادر درمان که در تماس مستقیم با بیماران هستند، سالمندان، کودکان خردسال و مبتلایان به بیماری‌ های مزمن و زمینه‌ ای، می‌تواند خطرناک باشد.

برای پیشگیری از ابتلای همزمان به بیماری‌ های آنفلوانزا و کووید -۱۹، باید اقدامات پیشگیرانه انجام شود. مردم باید ماسک بزنند و از حضور در اجتماعات و مکان‌های شلوغ پرهیز کنند. استفاده صحیح از ماسک، علاوه بر این که مانع بروز بیماری کرونا می‌شود، برای پیشگیری از آنفلوانزا نیز موثر است. در سال گذشته آمار مبتلایان به آنفلوانزا به دلیل دریافت واکسن این بیماری و رعایت اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با بیماری کرونا، کاهش قابل توجهی داشت، ولی در سال جاری با کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی، نگرانی شیوع گسترده آنفلوانزای فصلی دور از تصور نیست.

سفر کردن، مهمانی و رستوران رفتن، حضور در اجتماعات و ماسک نزدن در وضعیت خطرناک کرونا و احتمال بروز آنفلوانزا به ضرر خود و خانواده‌مان است، کرونا بیماری بسیاری جدی است و این روزها آن قدر خبر مرگ کرونایی به گوش‌مان می رسد که دیگر نمی‌شود این ویروس را جدی نگرفت، کرونا خطرناک است و اگر رعایت نکنیم بسیار کشنده خواهد بود.

متاسفانه خطر افرادی که از اساس و بدون هیچ منطق علمی با هر گونه واکسن مخالفند و معتقدند واکسن‌ها بدن را در مقابل بیماری ضعیف می‌کنند، مورد توجه است. واکسینه شدن در برابر بیماری به خصوص در پاندمی ها یک مسوولیت اجتماعی است، ماه ها است کشور با آمار بالایی از مرگ و میر ناشی از کرونا روبرو است. باید به این موضوع توجه داشته باشیم با توجه به مشکلات اخیر واکسن ها با مشقت های زیادی در دسترس عموم قرار می گیرد. بنابراین تنها راهکار برای کاهش مرگ ومیر هموطنان واکسیناسیون علیه بیماری است.

تنها موضوعی که می تواند به کاهش بار بیماری کمک کند، قطعا و بدون تردید واکسیناسیون است.

نتایج برخی مطالعات جدید نشان می‌دهد واکسن آنفلوانزا می‌تواند از افراد در برابر برخی عوارض شدید ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ محافظت کند، به نظر می رسد واکسن آنفلوانزا می تواند سلاحی ارزشمند برای مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ باشد.

 مهمترین اصل پیشگیری از بیماریهای عفونی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. برای پیشگیری از افزایش بار بیماری و اضافه نشدن بار آنفلوانزا به مراکز درمانی و بهداشتی باید برای مدتی قید مهمانی‌های پرجمعیت را بزنیم. ناگریزیم فعلا عروسی نگیریم و به مهمانی نرویم؛ چرا که حفظ سلامتی و جان‌ عزیزانمان از هر چیزی مهم تر است.

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی محفوظ مي باشد.

طراحي و اجرا توسط سروش مهر رضوان